Molestien 7, 2450 Kbh. SV, telefon: +45 36 36 55 85, e-mail: cosea@co-sea.dk

KONTAKT:


CO-SEA

Molestien 7
2450 København SV

Telefon: +45 36 36 55 85
Email: cosea@co-sea.dk

Åbningstider og kontaktpersoner
Du kan finde mere info omkring kontoret og de ansatte her: 

Gå til kontor CO-Sea

SENESTE NYT:

MLC udvides: Søfarende som nøglemedarbejdere

Søfarendes rettigheder bliver med nye vedtagelser på vej til ende ...

Forhandlinger indledt med Danske Rederier om OK for officerer

Parterne mødtes i går torsdag til første forhandlingsmøde. Forhan ...

Nye ansøgningsmuligheder i Den Sociale Arbejdsmarkedsfond

Metal Maritime - 11. april 2025

Collage: Den Sociale Arbejdsmarkedsfond

Nye ansøgningsmuligheder i Den Sociale Arbejdsmarkedsfond

Den Sociale Arbejdsmarkedsfond refunderer nu en del af dine udgifter til brilleglas, kontaktlinser, øjenoperation, tandbehandling og lægeanvist behandling samt visse medicinudgifter.

Af Hanne Hansen

Fastansatte i DFDS og på Gotlandsbolagets Oslo-rute får nu udvidede muligheder for at søge økonomisk støtte i Den Sociale Arbejdsmarkedsfond. Fondens bestyrelse har vedtaget et fast katalog af refusionsberettigede udgifter og tilsvarende økonomiske rammer for støtten.

Kataloget omfatter lægeanvist medicin og behandling, som kan være medicinsk, fysisk eller psykisk. Tandbehandlinger er også i kataloget, ligesom synet tilgodeses ved refundering af udgifter til brilleglas, kontaktlinser og øjenoperation.

Link og yderligere info længere nede på siden

 

Lettere at søge

“Udgangspunktet har været, at det skal være lettere at søge fonden om støtte,” siger formand for Den Sociale Arbejdsmarkedsfond, Ole Philipsen og fortsætter:
“Alle emner i kataloget har sammenhæng med den enkeltes velbefindende og er dermed også en væsentlig del af at kunne passe sit arbejde. Dermed er udvidelsen af støttemulighederne helt i tråd med fondens formål, som grundlæggende er at hjælpe de omfattede med at fastholde beskæftigelsen.”

Den oprindelige mulighed for at søge støtte i Den Sociale Arbejdsmarkedsfond ved sygdom eller nedslidning fortsætter uændret. I stedet for én søgemulighed er der nu i stedet to.

“Hidtil har vi i bestyrelsen behandlet alle indkomne ansøgninger, og vi har fornemmet, at der var et behov for at gøre selve ansøgningsproceduren mere enkel på nogle områder. Med etableringen af et katalog og faste satser og regler for refusionen vil disse ansøgninger kunne behandles i administrationen,” uddyber Ole Philipsen.

Dokumentation et krav

For at kunne gøre brug af den nye ansøgningsmulighed er det et krav, at ansøgeren skal dokumentere udgifterne i form af bilag, regning eller kvittering. Dokumentationen skal tydeligt angive, at det er ansøgeren, der har betalt regningen, ligesom det tydeligt skal fremgå, hvad udgiften omfatter. Refusionsmuligheden omfatter ikke udgifter for børn, ægtefælle, samlever eller andre pårørende.

Kun for fast ansatte i DFDS på Gotlandsbolagets Oslo-rute


De grundlæggende krav til ansøgere er uændrede. For at være omfattet af fonden skal ansøgeren være fast ansat i enten DFDS eller på Gotlandsbolagets Oslo-rute og sejle på overenskomst fra enten Metal Maritime, 3F Sømændene eller 3F PSHR. Kaptajner i samme rederier, der er medlem af Metal Maritime og aktivt har tilmeldt sig fonden, er også omfattede.

Den Sociale Arbejdsmarkedsfond blev etableret i 2012 som del af overenskomstforhandlingerne mellem DFDS og Metal Maritime. I 2019 indtrådte 3F Sømændene og 3F Privat Service Hotel og Restauration også i fonden, mens Gotlandsbolaget blev en del af fonden med overtagelsen af Oslo-ruten 1. november sidste år.

Gå til hjemmesiden for Den Sociale Arbejdsmarkedsfond her

 

Se pdf herunder med overskuelig information om ansøgning om refusion

pdf hnv infoDSA25 300pxlres
hv DSA25info 1200pxlres