Molestien 7, 2450 Kbh. SV, telefon: +45 36 36 55 85, e-mail: cosea@co-sea.dk

KONTAKT:


CO-SEA

Molestien 7
2450 København SV

Telefon: +45 36 36 55 85
Email: cosea@co-sea.dk

Åbningstider og kontaktpersoner
Du kan finde mere info omkring kontoret og de ansatte her: 

Gå til kontor CO-Sea

SENESTE NYT:

Enighed om OK-fornyelser i Fjord Line

Med deltagelse af de respektive tillidsrepræsentanter nåede forha ...

Enighed med Esvagt om ny OK for skibsassistenter

Forhandlere fra Metal Maritime og 3F Sømændeneog nåede ud på efte ...

Overenskomstforhandlingerne er i gang

Metal Maritime - 26. februar 2025

Metal Maritimes delegation klar til at indlede forhandlingerne med Danske Rederier. Fra venstre. Faglig konsulent Caspar Mose, formand Ole Philipsen, juridisk konsulent Emilie Munch Ohlsen, medlemmer af bestyrelsen i Metal Maritime, Bonnie Belinda-Nolsøe, Erling Buus og Niels Wilstrup. Foto: Janni Wester-Andersen, som også er en del af delegationen

Overenskomstforhandlingerne er i gang

Efter præsentationen af Transportforliget den 23. februar, kan vi nu indlede overenskomstforhandlingerne på søfartsområdet. De første forhandlinger er indledt i dag om de meniges hovedoverenskomst DRA afdeling B mellem Metal Maritime og Danske Rederier.

Af Martin van Dijk

OK25 er for alvor i gang her hos Metal Maritime. Det sidste lange stykke tid har den stået på forberedelser, men nu er vi i gang. Klokken 10.00 i formiddags blev de første forhandlinger på søfartsområdet indledt mellem Metal Maritime og Danske Rederier.

En travl periode

Det er hovedoverenskomsten for de menige i Danske Rederier Afdeling B (tidligere den store rederiforening), som forhandles først. Hvornår en aftale er på plads vides endnu ikke, men det er startskuddet på en lang række af forhandlinger med henholdsvis Danske Rederier og Færgerederierne om de meniges overenskomster. Derefter gælder det så forhandlinger med de enkelte rederier om de mange forskellige særoverenskomster. Så det er en travl periode, vi netop har taget hul på.

Der kan senere i dag eller i morgen læses mere om forhandlingerne på medlemssiden, som kræver log in.